11 Temmuz 2010

ZEYTİNBURNU KÜLTÜR SANAT MERKEZİ'NDE FİLİSTİN FİLMLERİ

Zeytinburnu Belediyesi ve Uluslar arası Kültür ve Sanat Derneği 10-12 Temmuz tarihleri arası Filistin Film Günleri düzenliyor.

Programın detayları ise şöyle:
Kutsal Direniş
Kudüs’te yaşayan Filistinli bir genç adam ile Ramallah’ta yaşayan Filistinli genç bir kadın birbirlerine âşıktır. Genç adam, hasta babasıyla aşk hayatı arasında gidip gelerek, yaşamını sürdürmeye çalışır. Siyasi konumdan ötürü, kadının hareket özgürlüğü İsrail Ordusu’nun iki şehir arasına kurduğu kontrol noktalarında son bulmaktadır.
10 Temmuz Cumartesi günü seans saati: 13.30-17.00

Limon Ağacı
Limon ağaçlarını korumak için İsrail devletiyle mücadele eden Filistinli Selma’nın hikâyesi.
Duvarın İsrail tarafına İsrail Savunma Bakanı bir villa inşa edince, ulusal güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle Selma’nın limon bahçesinin yıkılmasına karar verilir. Hakkını ve limon ağaçlarını korumak için elinden geleni esirgemeyen Selma’nın davası uluslararası bir hadiseye dönüşünce her şey karmakarışık olur.
12 Temmuz Pazartesi seans saati: 17.00-20.00

Beşir'le Vals
Yönetmen Ari Folman bir arkadaşıyla gördüğü bir kâbusu paylaştığında, kâbusun Lübnan Savaşı’nda yaşadıklarıyla alakası olduğuna karar verirler. 26 tane vahşi köpek rüyasında onu kovalıyordur. Ari, bu konuşmanın sonucunda orada yaşadıklarını hatırlamadığının farkına varır. Bunun üzerine, dünyanın dört bir yanındaki dostlarını ve asker arkadaşlarını arayarak yaşananlar hakkında onlarla konuşur.
10 Temmuz Cumartesi seans saati: 20.00

Zeytinin Hayali
Faris, ninesi, babası, annesi ve kardeşleriyle birlikte Filistin’in Cenin şehrinde yaşar.
Faris, okulunun en başarılı öğrencilerindendir. Faris’in Ninesi Meryem, yeri geldikçe küçükken başından geçen olayları hatırlayıp torununa anlatmaktadır. Birgün Faris, Ninesi Meryem’e sürekli ilgilendiği zeytin fidanının sırrını sorar. Meryem bu fideciği, babasının Ayn Karim’de bir gün tarlada çalışırken kendisine hediye ettiğini anlatır...
12 Temmuz 2010 Pazartesi Seans saati: 13.30

Vaat Edilen Cennet
Çocukluk arkadaşı olan genç Filistinli Khaled ve Said Tel Aviv’de gerçekleştirilecek bir saldırıda intihar bombacısı olarak görevlendirilirler.
Aileleriyle, vedalaşmadan, son bir gece geçirdikten sonra, vücutlarına bağlı bombalarla sınıra götürülürler. Ama operasyon planlandığı gibi gitmez ve birbirlerinin izin kaybederler.