22 Temmuz 2010

ADALAR MÜZESİ'NE DOĞRU BİR SERGİ

İstanbul Adaları'nın toplumsal tarihini anlatacak "Adalar Müzesi'ne Doğru" başlıklı tanıtım sergisinde Adalılarla buluşuyor.
"Anlatılan Bizim Hikayemiz","Anılar Yok Olmasın,Paylaşılsın,Geleceğe Aktarılsın" sloganları ile hazırlanan sergide,müzenin kalıcı ve geçici sergilerinde kullanılmak üzere belge ve nesneleri bağışlayarak projeye destek vermeleri istenecek.
Adalar Müzesi projesinin ilk önemli adımı olarak
Büyükada’da açılacak serginin tanıtımı Heybeliada, Burgaz ve Kınalı'da da yine iskele meydanlarında yer alacak.
Müze Adalıların belleklerinde önemli bir yeri olan eski Büyükada İlkokulu binasında kuruluyor. İskenderiye Patriği Sofronios'un evi olan bina belediye tarafından satın alınarak 1922 yılından itibaren okul olarak kullanılmaya başlandı. İlk adı Köprülü Mehmet Paşa Numune Mektebi olan okulun adı daha sonra Büyükada İlkokulu olarak değiştirildi. 1967 yılına kadar Büyükada İlkokulu olarak hizmet vermeye devam etti.
Büyükada İlkokulu Adalar Müzesi’nin ana binası olacak. Buna ek olarak yaklaşık bir yıl önce Büyükada’da kurulmuş olan Adaevi başta olmak üzere, Heybeliada Hüseyin Rahmi Gürpınar Evi, İnönü Evi, Deniz Lisesi Müzesi, Burgazada Sait Faik Müzesi ve ileride müzeye eklemlenecek yeni kültür merkezleri, kütüphaneler, sivil toplum kuruluşlarına ait farklı mekanların da katılımı ile tüm Adalar’a yayılan bir çalışma yürütülmesi planlanıyor. Adalar Müzesi sergi ve etkinliklerinde Adalar’da yer alan iskeleler ve meydanlar dahil olmak üzere açık ve kapalı pek çok mekan kullanılacak.

SANAT LİMANI

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, İstanbul’da sergilerin mekân ihtiyacını karşılamak üzere Ulaştırma Bakanlığı’nın tahsis ettiği Denizcilik İşletmeleri’nin Tophane’deki binalarından Antrepo 5’i İstanbul 2010 AKB SANAT LİMANI adıyla hizmete sunuyor.

SANAT LİMANI, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından, İstanbul’da gerçekleşecek olan yerel ve uluslararası sergiler için talep edilen ve kamusal niteliği olan mekân ihtiyacını karşılayacak bir sanat merkezi modeli olarak tasarlandı.
SANAT LİMANI, kamuya ait bir mekânda kalıcı nitelikte bir sergi merkezi modeli sunuyor. SANAT LİMANI yerli ve yabancı sanatçılar ve izleyiciler için İstanbul 2010 sürecinde bir bilgi, iletişim ve buluşma yeri olma işlevini de taşıyor.

Yepyeni Bir Sergi Alanı
Bir yıla yakın süredir devam eden çalışmalar kapsamında Tophane’de bulunan Antrepo binalarından 5 Numaralı binanın 3600m2’lik iki katı sergiler için teknik ve estetik açıdan yenilendi.
Günümüz sergi estetiğine uyan Antrepo niteliği korunarak, altyapısı yenilenen, esnek sergileme duvarlarıyla farklı sergilere, gösteri ve açık oturumlara olanak sağlayan SANAT LİMANI’nın gerçekleştirilmesinde uluslararası çağdaş sanat merkezleri model alındı.
Ulaştırma Bakanlığı tarafından 2010 yılı sonuna kadar kamusal bir sergi alanı olarak İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı etkinliklerine tahsis edilen SANAT LİMANI’nda, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansına başvurmuş ve onaylanmış bağımsız bütçesi olan yerel ve uluslararası sergiler yer alacak.
SANAT LİMANI'N açılışı 30 Temmuzda gerçekleştirilecek.