9 Şubat 2011

!F İSTANBUL 2011

Türkiyede bağımsız sinemanın ilk ve tek adresi olan !f İstanbul AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, on yıldır 70.000 kişilik izleyici kitlesiyle kültür sanat camiasının yakından takip ettiği, dünyanın her yanından farklı bakışları sinemaseverlerle buluşturan ve düzenlediği partiler, atölyeler ve çeşitli etkinliklerle programını zenginleştiren bir oluşum.

Her yıl İstanbul 'da ve Ankara'da AFM Sinemalar'nda şubat ayında izleyicisiyle buluşan festival, filmleri farklı ve güncel bölümler altında toplayarak izleyicisine ulaştırıyor.

Türkiye'den Kısalar bölümüyle yüzlerce genci bir araya getiren !f İstanbul , $15.000 ödüllü uluslararası yarışması !f Inspired / Keş!f ile dünyanın farklı ülkelerinden gelen 8 filmi ve genç sinema profesyonellerini davet ederek İstanbul 'u yenilikçi sinemanın dünya merkezlerinden biri haline getirmeyi amaçlıyor

Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız filmler festivali !f İstanbul AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali Şubat 2011’de 10. yaşını kutluyor. Festival bu sene İstanbul’da 17-27 Şubat, Ankara’da ise 2-6 Mart tarihlerinde gerçekleştiriliyor
Ödüllü bölüm Keş!f, Hit Filmler, Restospekt!f, Sesli Yaşam, Fantastik Filmler, Ne Kadar Gerçek O Kadar Kurgu, Dünyanın Çivisi, Açılıma Devam, Gökkuşağı, Y-eni Kuşak, !f Kült, !f Bonus, !f Kısalar, Nöbetçi Sinema, !f Özel Gösterimler ve 3D özel gösterimlere ek olarak Sundance iş birliği ile bu yıl Hollywood senaristlerinin ve film ekiplerinin katılacağı özel dersler, sohbetler, paneller ve soru-cevap seansları ile başka perspektifler sunmak, karşılıklı diyalog geliştirebilmek ve bağımsız sinema için yeni izleyici potansiyeli yaratabilme amacıyla Film Forward – Sundance Özel Bölüm de bizlerle buluşacak. Bu özel program için seçilen 14 merkezden biri olan !f Istanbul, Film Forward bölümüyle beraber Sundance Film Festivali’nin 2011 programından taze taze üç tane daha filmi gösterecek.

Festivaldeki ilkler
!f Robert Redford’un kurduğu Sundance Enstitüsü ile birlikte dünyada 12 şehirde yürütülen “Film Forward: Kültürel Diyaloğu Geliştirmek”projesinin ortaklarından biri oldu. Ayrıca, Türkiyeli senarist ve yönetmenlerin yetiştirilmesine yönelik Sundance Lab modelinin bir benzeri İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Geçen yıl dünyaca tanınan online sinema sitesi MUBI ile başlatılan ve beş festival filminin İstanbul ile eşzamanlı başka şehirlerde de izlenmesini sağlayan “!f ²: İstanbul’dan Canlı” projesi bu yıl 16 şehirden 23 şehire büyüyor.

Festivalin merakla beklenen bölümlerinden “Hit Filmler” Digiturk, bu sene eklenen yeni bölümlerden “Ne Kadar Gerçek O Kadar Kurgu” CNBC-e ve “Y-eni Kuşak” ise Doritos sponsorluğunda gerçekleşiyor. “Fantastik Filmler” bölümü bu sene de gnçtrkcll sponsorluğunda gerçekleştiriliyor.

Festivale bu sene yeni bir salon daha ekleniyor. Festival filmleri Beyoğlu AFM Fitaş, Caddebostan AFM Budak ve AFM İstinye Park’ın yanı sıra Cinebonus Maçka G-Mall’da da izlenebilecek.


Efsane yönetmen Alejandro Jodorowsky İstanbul’da

David Lynch’ten John Lennon’a birçok sanatçıya ilham kaynağı olan Şili asıllı efsanevi yönetmen Alejandro Jodorowsky bu sene restore edilen 1989 yapımı filmi “Santa Sangre”’nin gösterimi vesilesi ile İstanbul’a geliyor. Film ilk defa Türkiye’de bir sinema salonunda gösterilecek. Aynı zamanda maneviyat ve felsefe alanında dünyanın takip ettiği bir araştırmacı olan yönetmen sinema üzerine bir konuşma yapacak.

Geçen sene bir ilkti, bu sene daha da büyüdü

!f İstanbul geçtiğimiz sene başlattığı ve dünyada bir ilk olan “!f ²: İstanbul’dan Canlı” projesini bu sene 25 noktada gerçekleştiriyor. Dünyaca tanınmış online sinema sitesi MUBI ile ortaklaşa gerçekleştirilen proje festivalin en çok konuşulan beş filmini İstanbul ile eş zamanlı Anadolu’da ve komşu coğrafyalarda da izleme imkanı sunuyor.

!f İstanbul’un ödüllü yarışması Keş!f dört yaşında
İstanbul’u genç ve yenilikçi sinemanın adresi yapmayı amaçlayan 15,000$ ödüllü !f Inspired/Keşi!f yarışması, bu sene dördüncü kez Türkiye’den ve dünyanın dört yanından 8 filmi ve ünlü sinema profesyonellerini bir araya getiriyor. Yarışma kapsamında Hüseyin Karabey başkanlığındaki uluslararası jüri “sinemada cesur hikâye anlatımı, teknik ve tarzda yenilik” kriterleriyle bir kez daha “İlham Veren Yönetmen”i seçecek.

Festivalin Oskar yolundaki filmleri – 10. yıla özel yeni bölümleri
Festivalin merakla beklenen filmlerinin yer aldığı “Hit Filmler” bölümünde bir çok dalda Oskar adaylıkları alan “Black Swan / Kara Kuğu”, “The Kids are All Right / İki Kadın Bir Erkek”, Coen Kardeşlerin Western denemesi “True Grit/ İz Peşinde”, Arjantin’in En İyi Yabancı Film Oskar adayı “Carancho / Akbaba” ve “Winter’s Bone /Gerçeğin Parçaları” gibi filmler var. Festivalin 10. yıla özel bölümleri arasında gerçek ve kurmacanın birbirine girdiği filmlere ayrılan “Ne Kadar Gerçek O Kadar Kurgu”, zor zamanlarda hayata tutunmaya çalışan gençlerin hikayelerinin anlatıldığı “Y-eni Kuşak”, Sundance Enstitüsü ile yapılan işbirliği kapsamında gösterilen “Film Forward: Kültürel Diyaloğu Geliştirmek” seçkisi, festivalin 10. yaşı vesilesi ile festivalde önceden gösterilen filmler arasından izleyici oyları ile belirlenen ve tekrar gösterilen 5 filmden oluşan “Retrospekt!f” bölümü yer alıyor.

!f İstanbul sinemanin geleceğine bakıyor – Canlı Sinema ve İnteraktif SinemaNedir?
Her zaman yenilikçi ve öncü bir sinema anlayışıyla hareket eden !f İstanbul bu sene ilk defa izleyicilerini “canlı sinema” konsepti ile tanıştırıyor. Bu konsepti ilk uygulayanlardan yönetmen Sam Green “Utopia in 4 Movements” adlı belgeselinde izleyicilerin önünde, müzisyenler eşliğinde imgelerle ve performanslarla bir hikaye anlatıyor. Her gösterimi tamamıyla orijinal olan bu çok özel sinema deneyimi bu şekliyle yalnızca bir defa izlenecek- ve bu yaratımda seyircilerin katılımı belirleyici.

!f İstanbul bu sene festival merkezini The Hall’a kuruyor. Böylece film maratonu sırasında yönetmenlerle bir araya gelmek ve etkinliklere katılmak isteyen !f izleyicileri festival merkezinde buluşuyor. Festival merkezinin !f takipçilerine sunduğu en önemli imkanlardan biri ise festival boyunca merkeze yerleştirilecek bilgisayarlardan interaktif sinemanın en değişik örneklerinin deneyimlenebilecek olması. Bu filmlerden biri olan “Planet Galata” yapımcılarından Florian Thalhofar’ın katılımı ile önce doğrusal sonra interaktif bir şekilde izlenecek.

!f İstanbul'dan uluslararası ve ödüllü bir yarışma: Keş!f
Yenilikçi ve cesur sinemanın adresi !f İstanbul AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, Keş!f yarışmasının dördüncüsünü gerçekleştiriyor.Festival kapsamında gerçekleşecek olan yarışma, uluslararası platformdan, sinemaya değişik kapılar açabilecek yenilikçi ve cesur genç yönetmenleri izleyiciler ile buluşturmayı amaçlıyor. Festival süresince gösterilecek yarışma filmleri öncesinde ve sonrasında izleyiciler, genç yönetmenler ile tanışma ve sohbet etme şansına da sahip olacaklar.

Dünyanın dört yanından gelen 8 film, 15 bin dolarlık ödül için yarışacak. Uluslararası sinema endüstrisinin prestijli isimlerinden oluşacak jüri bu yılın "Iİlham Veren Yönetmeni"ni belirleyecek. Ümidimiz, Keş!f yarışmasının ülkemizden genç yönetmenlerin teşvik edilmesi yönünde önemli bir rol oynaması.


SİYAD Jürisi
Keş!f Uluslararası Film Yarışması'nda yer alan filmler bu yıl üçüncü kez Sinema Yazarları Derneği üyelerinden oluşan jüri tarafından da değerlendirilecek ve seçilen film "SİYAD En İyi Film" ödülünü kazanacak. SIİYAD Jürisi'nin bu seneki üyeleri ise, Sinema Dergisi'ne film eleştirileri yazan Burcu Aykar şirin, editörlük, senaryo yazarlığı ve yönetmenlik yapan, ayrıca KargART !Geceyarısı Filmleri! gösterimlerini organize eden Serdar Kökçeoğlu ve sinema yazarı, gazeteci, yazar ve senarist Burak Göral.