3 Temmuz 2010

YÜZDE YÜZ / ÇİZGİ ROMAN SERGİSİ

Her yıl dünyanın farklı ülkelerinden çizgi roman tutukunlarını buluşturan Angoulême Çizgi Roman Festivali bu yıl YÜZDE YÜZ adlı bir sergiye ev sahipliği yaptı. İstanbul Fransız Kültür Merkezi yaz ayları boyunca İstanbullu çizgiseverleri bu sergiden bir seçki ile buluşturuyor. Bu vesileyle, Ersin KARABULUT, Galip TEKİN, Memo TEMBELÇİZER ve OKY gibi sevilen çizerler de bu sıradışı maceraya ortak olacaklar. Bu çalışmalar daha sonra müzenin koleksiyonundaki yerlerini alacaklar.

2010 Ocak ayında otuzyedincisi gerçekleşen ve tüm dünyadan çizerleri bir araya getiren Uluslararası Angoulême Çizgi Roman Festivali’nde, yeni kurulan Çizgi Roman Müzesi Yüzde Yüz adlı ilk büyük sergisinin açılışını yaptı. Bellek ve çağdaş yaratıcılığı biraraya getiren sergi, müzenin değerli koleksiyonunda yer alan orijinal çizimleri, bu çizimlere farklı ülkelerin çizerleri tarafından getirilen yorumlarla bir arada sergiliyor. Çizgi romanın tarihsel birikimi ile yaratıcılığı bir araya getiren Yüzde Yüz sergisi böylece günümüz önemli çizerlerini onların çizgi roman alanındaki selefleriyle bir diyalog içerisinde buluşturuyor. Enki BILAL, Yves GOT, Lorenzo MATTOTTI, MOEBIUS ve Albert UDERZO bu isimlerden sadece birkaçı.
Serginin İstanbul’a gelmesi vesilesiyle Türk çizerler de bu sıradışı maceraya ortak olacaklar. Ersin KARABULUT, Galip TEKİN, Memo TEMBELÇİZER ve OKY gibi sevilen isimler bu serginin konuk çizerleri arasında… Bu çalışmalar daha sonra müzenin koleksiyonundaki yerlerini alacaklar.
Sergi, Fransa Uluslararası Çizgi Roman ve Görüntü Merkezi ve Uykusuz Dergisi işbirliğiyle hazırlandı.

Tarih : 7 Temmuz – 13 Eylül 2010
Yer : İstanbul Fransız Kültür Merkezi, İstiklal Cad. N :4 Taksim
Tel : 0212.393.81.11