2 Ekim 2010

FORUM FASHİON WEEK

Forum İstanbul açılışından bu yana imza attığı büyük çaplı ve uluslararası organizasyonlara bir yenisini ekliyor. Forum İstanbul yepyeni bir yaklaşımla İstanbul moda sahnesindeki etkinliklere yeni bir boyut katmaya hazırlanıyor. Istanbul Fashion Week’ten, Galata Moda Haftası’na birçok moda etkinliğine sahne olan İstanbul’da, Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezi olan Forum İstanbul’da, içeriği ve sunuşu ile çok farklı bir etkinlik hayata geçiyor.
2-10 Ekim 2010 tarihleri arasında düzenlenecek FORUM FASHION WEEK, sanat ve modanın birlikte işlendiği, içinde defilelerin, bir VIP partisinin, bir manken yarışmasının, sergilerin, alışveriş kampanyalarının ve Avrupa’daki 4 büyük moda okulundan genç tasarımcıların biraraya geleceği Avrupalı Genç Tasarımcılar Buluşması’nın yeraldığı geniş bir çerçevede işlenecek.

DEFİLELER
Etkinliğin en önemli parçası olan defileler 6-10 Ekim tarihleri arasında 5 gün boyunca düzenlenecek. Defilelerde Forum İstanbul’da yer alan markaların 2010-2011 sonbahar/kış koleksiyonları sergilenecek. 6-10 Ekim arasında hergün saat 19:00'da düzenlenecek defilelerde markalar peşpeşe podyuma çıkacaklar. Defilelerde Brezilyalı top model Fernanda Carvalho ve profesyonel mankenler ile 8 yeni seçilen manken yeralacak.

Brezilyalı top model İstanbul’da
Brezilyalı top model Fernanda Carvalho FORUM FASHION WEEK için İstanbul’a geliyor. Fernanda, Türkiye’de L'óreal, Schwarzkopf, Dunlop, YKM gibi markalarla çalıştı. Istanbul Fashion Week’te de podyuma çıkan Carvalho, Serkan Tan ile Dunlop parfüm reklamında da yer aldı. Uluslararası alanda sayısız ünlü markanın reklam çekimlerinde oynayan Fernanda, Valentino, Ungaro, Vogue, Les Copains gibi markaların Haute Couture defilelerinde de yer aldı.

YENİ YÜZLER YARIŞMASI
Yüzler YarışmasıForum İstanbul Yeni Yüzler’i seçiyor
Forum İstanbul ve Flash Model Management desteğiyle gerçekleşen “Yeni Yüzler Modellik Yarışması”nın ön elemeleri 2 Ekim Cumartesi günü yapılacak. Pazar günü saat 12.00’de Forum İstanbul’da gerçekleşecek seçmelerde ise finale kalan 30 kişi ilk 8’e kalmak için yarışacak.
Forum İstanbul’da 2-10 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek Forum Fashion Week kapsamında podyumlara yeni yüzler kazandırmak için düzenlenen modellik yarışmasının ön elemeleri gerçekleşti. Forum İstanbul’un Flash Model Management desteğiyle gerçekleştirdiği “Yeni Yüzler Modellik Yarışması”na başvuran 606 kişiden ön eleme sonucunda 40’ı kadın, 40’ı erkek ve 40’ı çocuk olmak üzere 120 kişi seçildi.
120 model adayı 02 Ekim Cumartesi günü, Koreograf Yasin Soy, Manken Ebru Güzel, Elle Dergisi Moda Editörü Hafize Çeliktürk, Tasarımcı Zeynep Tosun, Flash Model Manken Ajansı sahibi Cemal Dindar ve Forum İstanbul Genel Müdürü Joao Xavier’den oluşan jürinin değerlendirilmesine sunulacak. Jüri üyeleri model adayları arasından 30 şanslı kişiyi seçecek.
Ön elemeden geçen 30 şanslı kişi 03 Ekim Pazar günü, saat 12.00’de Forum İstanbul’da gerçekleşecek finale katılacak. Finalde seçilecek 8 “Yeni Yüz”, Forum Fashion Week kapsamında gerçekleşecek moda show’unda podyuma çıkacak.
Profesyonel fotoğraflarının çekileceği 8 model, Flash Model ajansının kataloğunda bir yıl süreyle yer alacak, aralarından seçilecek 2 model de, Flash Model ajansı ile 1 yıllık sözleşme imzalayacak.

AVRUPALI GENÇ TASARIMCILAR BULUŞMASI
Avrupa’nın en ünlü moda okullarından genç tasarımcılar İstanbul’da
2-10 Ekim tarihleri arasında moda ve sanatı bir araya getirecek olan Forum Fashion Week’de Forum İstanbul dünyanın en ünlü moda akademileri Paris Esmod, Londra Saint Martins, Berlin Esmod ve Milan Domus’dan 8 genç tasarımcıyı ve İstanbul'dan 2 genç tasarımcıyı ağırlayacak. Genç tasarımcılar, koleksiyonlarını 6-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek defilelerle İstanbulluların beğenisine sunacaklar. Kısa bir süre sonra Avrupa’da modanın yıldızları arasında yer alması beklenen genç tasarımcılar İstanbul Moda Akademisi’nin parlak öğrencileriyle bir araya gelecek.

Lady GaGa’nın da tasarımcısı
Dünyaca ünlü modacılar John Galliano, Alexander McQueen ve Stella McCartney’in mezun olduğu, Türkiye’den Rıfat Özbek ve Hüseyin Çağlayan’ın da eğitim aldığı Londra Saint Martins’i temsilen genç tasarımcı Ara Jo İstanbul’a gelecek. Lady GaGa, Jamelia, Sabrina Washington, Buttafly, Junior Brat, Roses gibi ünlülerle çalışan Ara Jo, dünyanın gelecek vaad eden genç tasarımcıları arasında yer alıyor.

Geleceğin tasarımcısı
Dünyanın ilk ve en eski moda okulu olan ve dünyanın çeşitli kentlerinde 20 okulu bulunan Esmod’un Berlin’deki Akademisi’nden Forum Fashion Week’e katılmak için Julia Knüpfer seçildi. Esmod Berlin’in genç tasarımcısı Knüpfer, ekolojik tasarımlarıyla geçen yıl da Avrupa’da geleceğin tasarımcısı seçilmişti.

Erkek giyiminde çığır açacak gençler
Modanın merkezi Paris’ten Forum Fashion Week’e katılacak genç tarasımcılar, yaklaşık 170 yıldır moda endüstrisine yaratıcı tasarımcılar yetiştiren Esmod’dan. Esmod’da okuyan ve 2005 yılından bu yana ortak projelere imza atan Frank ve Luise erkek giysileri tasarlıyor. İlk koleksiyonlarını 2007 yılında “Luise&Frank” etiketiyle Paris’te sunan ikili, eleştirmenler tarafından “Erkek giyiminde çığır açan gençler” olarak adlandırılıyor.

Domus’tan 2 genç tasarımcı
Forum Fashion Week’e Milano Domus Akademi’den 2 genç tasarımcı katılıyor. 1982 yılında kurulan ve 1994 yılında eğitim kalitesi ve yayıncılıktaki başarılarından dolayı Compasso d’oro ödülüne değer bulunan Domus, İstanbul’a öğrencileri arasından Marco Corso ve Barbara Pala’yı yolluyor.

İstanbul’un Genç Yıldızları
Gülçin Uzunalan
Türkiye’nin yıldızı parlayan genç tasarımcı ve moda fotoğrafçısı Gülçin Uzunalan 6-10 Ekim tarihleri arasında 2010-2011 Kış koleksiyonunu Forum Fashion Week’te sergileyecek. Gülçin, ITU Tekstil Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra Istanbul Moda Akademisi’nde eğitim gördü. Kendisi 6 yıldır tekstil sektöründe aktif olarak çalışmakta ve moda fotoğrafçılığı ile uğraşmakta. Forum Istanbul’da kreasyonları dışında Istanbul ve Forum’un büyüleyici fotoğraflarından oluşan çalışmalarını da sergileyecek.
Gülçin Uzunalan hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız
Asu Aksu / Asu Somer
2007 yılında birlikte çalışmaya başlayan bu fantastik ikili, “ Monmu” markasını 2009 yılında yarattı. İkiliden Asu Aksu, Istanbul Universitesi İşletme Fakültesi'nden mezun oldu. Reklam, Halkla İlişkiler, medya ve Asu Somer ile tanıştığı müzik sektöründe çalıştı. Hayatına farklı bir yön verme ve hayallerinin peşinden gitme kararının ardından İstanbul Moda Akademisi’nde eğitimine devam etti ve mezun oldu.

Asu Somer ise Galatasaray Universitesi Sinema & TV bölümününden mezun olduktan sonra bu sektörde uzun süre çalıştı. Daha sonra hayallerinin peşinden giderek farklı sektörlerde grafik tasarımcı olarak çalışmaya devam etti. Asu Aksu ile tanışmalarının ardından birlikte çalışarak özgün tasarımlar üretmeye karar verdiler ve “Monmu” markasını yarattılar.
Asu Aksu ve Asu Somer’in yarattığı “Monmu” markasıyla ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz
http://www.monmu.com/ Haberin Galerisi